Diskuze a otázky - Válka cigaretám...

úvodní strana | aktualizovat | dolů

candy_andy

candy_andy | 17. 02. 2008, 17:12:55 | příspěvky uživatele | napsat uživateli

ano,vyhlasuju valku cigaretkam a definitivne koncim. abych rekla pravdu,tak jsem uz skoncila vcera diky umorne kocovine, ale dnes, den druhy, je me taky zle. citim vnitrni nutkani sahnout po te poloplne krabicce a vdechnout ten nadherny kour lucky strikes.
duvod proc koncim? po dvou letech intensivniho koureni (420 krabicek, 8400 cigaret a 29 400 tisic korun) s tim prestavam. spatne se me dycha,zvetsili se me pory a je to drahy.
sice je porad miluju,ale uz nesmim...takze vas zadam o rady,jak prezit nejhorsi dny a kldine se pripojte !426!

reagovat

Má to smysl a vydržím to?

V anketě hlasovalo celkem 21 uživatelů

V diskuzi je 49 příspěvků a shlédlo ji 2180 uživatelů .

předchozí | 0 | 30 | další

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen(a).

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 18:03:21

vyhni se sitacim, kdy si kourila(napr. kdyz nekde cekas.. tak chod vsude presne.) nebo si nakup lizatka, zvykacky, zabav nejak ruce.. ja sjem prestala v zari a tohle mi pomohlo, treba ti to zabere taky;)

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 18:03:14

jinak 365 ročně = za dobu co kouřím tj zhruba 5110 možná víc, krabek do teď !102! = +/-350tis :D taky mazec no :o)

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 18:01:53

!122!Další tlučhuba

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 18:01:47

Mnoho těhotenství neprobíhá právě tak, jak by mělo. Objevují se nejrůznější komplikace. S mnoha problémy se lékařská věda dokáže vyrovnat. Ale pokud mtka kouří a není schopná nebo dokonce ochotná přestat, neudělá s tím nic.
Cigaretový kouř obsahuje více než 4000 nejrůznějších chemikálií. Přes plíce a se tyto chemikálie dostanou do krve kuřáka. A pokud je tím kuřákem budoucí maminka, dostanou se i do krve a těla ještě nenarozeného miminka.
Co se děje v těle matky a dítěte.
Spolu s matčinou krví se do těla dítěte dostává při kouření spousta škodlivin. Nejvíce škod přitom napáchá nikotin a oxid uhelnatý. Nikotin snižuje průtok krve dělohou. Dochází k poškození jemných cév v placentě a je omezeno předávání živin mezi krví matky a dítěte. Už v těle matky vzniká v její krvi při kouření tzv. karboxyhemoglobin, tím je omezen přenos kyslíku a dítě se tak vlastně už v děloze dusí.
Důsledky kouření v těhotenství
Vliv na matku (kromě klasických vlivů spojených s kouřením, jako je riziko rakoviny apod.)
• Riziko odlučování placenty (tím i riziko přerušení výživy dítěte).
• Krvácení - ať již v časném těhotenství nebo jeho vyšším stupni.
• Zvýšené riziko potratu (některé zdroje uvádějí 1,4 krát větší riziko potratu u kuřaček).
• Zvýšené riziko předčasného porodu.
Vliv na dítě
• Nižší porodní váha (v rozmezí od 100g do 400g v průměru asi 250g).
• Vyšší perinatální úmrtnost.
• Riziko syndromu ADHD (hyperaktivita).
• Výrazně vyšší riziko SIDS - předčasného úmrtí novorozence.
• Častější výskyt infekcí dýchacích cest v dětství.
• Častější výskyt rozštěpu patra a rozštěpu rtu.
• Častější výskyt rakoviny.
• Agresivita.
• Alergie.
• Astma.
• Ekzémy.

Přestat kouřit
Doufám, že je se se mnou nebude nikdo přít, že ideální je přestat v těhotenství kouřit. No, úplně nejlepší by bylo vůbec nezačít, ale to je jiná kapitola. Budoucí maminka by měla zkusit přestat kouřit ihned, jak se o svém těhotenství dozví. Dotaz na to, zda kouříte bude pravděpodobně jedním z dotazů vašeho gynekologa v první těhotenské poradně. Nebojte se požádat o radu a pomoc - jistě vám poradí, jak s kouřením nejlépe přestat - případně vám dá kontakt na specialisty v této oblasti.

Kouření v těhotenství

Dotaz týkající se kouření v těhotenství zaznívá v ordinacích bohužel čím dál častěji. I v naší poradně toto téma „nakousla“ nejedna maminka. Proto jsme se mu rozhodli věnovat podrobněji a odpovědět vám na všechny nejčastější dotazy, které nám kladete.

1. Kouření a plodnost
2. Rizika kouření v těhotenství
3. Prevence komplikací spojených s kouřením
4. Je možná náhrada kouření nikotinem v jiné formě?

1. Kouření a plodnost

Kouření snižuje pravděpodobnost otěhotnění a to zejména v případě, že kuřákem je partner. Kouření má prokázaný vliv na zhoršenou kvalitu spermií u mužů! U žen kuřaček je naopak zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství.
2. Rizika kouření v těhotenství

Kouření matky zvyšuje riziko výskytu téměř všech komplikací spojených s funkcí placenty a jejím uložením v děloze. Jedná se zejména o:

* Abrupci placenty - předčasné odloučení placenty od stěny děložní s následkem silného krvácení ohrožujícího život plodu i matky.
* Placentární insuficienci – nedostatečnou funkci placenty, která špatně vyživuje plod. Plod v děloze strádá a neprospívá, při porodu má nízkou porodní hmotnost a jiné komplikace spojené s tímto závažným problémem.
* Vcestnou placentu – uložení placenty v porodních cestách, které zabraňuje vedení porodu vaginálně a může být komplikováno silným krvácením.
* Nízkou porodní hmotnost – počet cigaret vykouřených za den zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti u plodu. Těžké kuřačky rodí plody s průměrnou váhou o 458 g nižší než nekuřačky.

Ženy kuřačky mají zvýšené riziko předčasného odtoku plodové vody a následně předčasného porodu.
Mnoho dětí matek, které kouřily v těhotenství musí být po porodu přijato na jednotku intenzivní péče. U dětí je vyšší riziko časného úmrtí a syndromu náhlého úmrtí novorozence. U dětí matek kuřaček se po porodu vyskytuje celá řada komplikací. Nejzávažnějšími z nich jsou neurologické abnormality a poruchy vývoje a chování. Jako zajímavost je uváděn fakt, že kouření je ochranným faktorem proti rozvoji preeklampsie. Škodlivé následky kouření v graviditě na plod a placentu však tento ochranný vliv kouření zdaleka převáží! Riziko na plod u pasivní kuřačky je stejné jako u ženy, která vykouří 1 – 5 cigaret za den.
Kuřačky mají samy dvakrát vyšší riziko rozvoje poporodních zdravotních komplikací s následkem smrti než nekuřačky!
3. Prevence komplikací spojených s kouřením

Nejlepší prevencí proti výše uvedeným komplikacím je skončení s kouřením ještě před otěhotněním. Přestat kouřit má však význam v jakémkoliv týdnu těhotenství, čím dříve, tím lépe. Existují programy, které mohou k tomuto důležitému kroku přispět. Hlavní oporou by měla být rodina a partner.
4. Je možná náhrada kouření nikotinem v jiné formě?

Dříve se jakákoliv náhrada nikotinu v těhotenství považovala za škodlivou pro plod. V současné době ukázaly poslední studie, že náhrada nikotinu ve formě náplastí, žvýkaček, atd. není pro plod škodlivá, protože množství nikotinu, které přejde k plodu přes placentu je minimální v porovnání s kouřením cigaret. Přednost bychom měly samozřejmě dávat úplnému skončení s kouřením bez nikotinové substituce.

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 18:00:19

Schvaluju !11! Já si asi počkám, až budu chtít rodinu !550!

candy_andy

candy_andy | 17. 02. 2008, 17:58:18 | více příspěvků | napsat uživateli

marty.madden: myslim ze prestat muzu kdykoliv,jedno kolik jsem uz za to dala !1363! no jako ja doufam a chci to zvladnout,hlavicka je proti ale telo ne

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:58:12

Kromě toho dlouhodobé kouření tabáku způsobuje mnoho zdravotních potíží a poškození, uvádí se, že nemoci z kouření způsobují více předčasných úmrtí než dopravní nehody, sebevraždy, zločiny, užívání nelegálních drog a AIDS dohromady. Jednou z nejzávažnějších chorob, u kterých existuje souvislost s kouřením, je rakovina plic. Ze studií vyplývá, že kuřák, který vykouří 14 cigaret denně, je osmkrát více ohrožen rakovinou plic než nekuřák, u kuřáka, který vykouří 25 cigaret denně, je riziko pětadvacetkrát vyšší. Vzhledem k tomu, že rakovina plic může existovat v organismu již mnoho let předtím, než se projeví její příznaky, nemůže se vyloučit riziko jejího vzniku, ani když kuřák přestane kouřit. Podle amerických výzkumů jsou bývalí mírní kuřáci po 10 až 15 letech vystaveni jen mírně zvýšenému riziku vzniku rakoviny než nekuřáci. Další z vážných onemocnění je rozedma plic, kdy se zužují plicní cévy, které jsou poškozené a část plicní tkáně je zničená. Bylo prokázáno, že 90% úmrtí na rozedmu plic souvisí s kouřením. Dále jsou to kardiovaskulární onemocnění, ke kterým dochází proto, že se arterie přivádějící krev do srdečního svalu ucpou nebo zúží, obvykle vinou usazenin z mastných kyselin nebo krevních sraženin. Srdeční sval je více namáhán sníženým přísunem kyslíků a kouření také napomáhá zahušťování krve a vytváření sraženin. Infarkt je výsledkem úplného ucpání koronární arterie. Protože srdeční sval nedostane svou obvyklou zásobu kyslíku, jeho část odumírá. Souvislost mezi kouřením a kardiovaskulárními chorobami není tak zřejmá jako u rakoviny plic, nicméně lékaři odhadují, že u smrtelných případů má čtvrtina spojitost s kouřením. Onemocnění cév v jiné oblasti než srdeční je u kuřáků rovněž častější. Kouření má negativní vliv na pokožku, pleť obličeje rychleji stárne. U žen kuřaček může být ohrožena plodnost, zdárný průběh těhotenství a zdraví novorozence. Je prokázáno, že kouření může způsobit větší riziko spontánního potratu, také nižší porodní váhu novorozenců, čímž je dítě oslabeno, a další potíže. U mužů je ovlivněna potence. Negativní vliv má kouř i na pasivní kuřáky, nekuřáky, kteří jsou nuceni dýchat vzduch nasycený cigaretovým kouřem. Prvními obě»mi pasivního kouření jsou děti kuřáků, u nichž bylo prokázáno, že trpí častěji zánětem průdušek a dalšími respiračními chorobami.

Kouř, který kuřáci vdechují do plic, obsahuje obrovské množství různých chemických sloučenin ve formě plynů a tuhých částic. Tuhé částice obsahují nikotin, benzen a dehet. Plynná fáze obsahuje oxid uhelnatý, čpavek a formaldehyd. Doposud bylo asi 60 z množství chemikálií obsažených v tabákovém kouři rozpoznáno jako známé či předpokládané karcinogeny, látky schopné vyvolat některý druh rakoviny. Dehet. Dehet je složka kouře, je to tmavá melasovitá hmota, která se tvoří při chladnutí a kondenzaci kouře. Tato rakovinotvorná látka je nositelkou chuti a vůně, a i když by mohla být eliminována pěstováním speciálních odrůd tabáku a důslednou filtrací, výsledkem pro kuřáka by bylo vdechnutí horkého vzduchu bez chuti a vůně. Kuřáci volí v současnosti nejčastěji cigarety s filtrem a navíc obsah dehtu v jedné cigaretě se postupně snižuje, například v Evropské unii je nyní zakázáno vyrábět cigarety s obsahem dehtu vyšším než 12 mg. Nikotin. Nikotin je velmi silná účinná látka, která je v tabáku obsažená a je to jeden z nejtoxičtějších jedů. Při kouření se uvolňuje do kouře a dostává se do organismu s kapičkami dehtu, nicméně naštěstí se většina nikotinu spálí a do těla se dostane jen velmi malé množství z 2 mg nikotinu, který je obsažen v jedné cigaretě. Smrtelná dávka čistého nikotinu je cca 60 mg. V koncentracích, ve kterých se vyskytuje v cigaretách, působí jako mírné stimulans a zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Obsah nikotinu je po dlouhých výzkumech považován za příčinu závislosti na tabáku, nicméně jeho účinek na psychiku je popisován různě (pocit uvolnění, povzbuzení, odstranění nervozity a napětí) a není dosud plně objasněn. Oxid uhelnatý je nevyhnutelným důsledkem spalování, které probíhá během kouření. Jedním z jeho účinků je snížení schopnosti krve přenášet kyslík, což má za následek až 15 % deficit kyslíku.

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:56:35

HOLKA TOLIK CIGARET VYKURIM RANO AZ ZA TO DAS 158 650KČ TAK PAK PRESTAN JA TO ZKUSAL HEJ MESIC SEM VYDRZEL ALE PAK SE MI ZASE SECKO POSRALO A JA ZASE ZACAL

candy_andy

candy_andy | 17. 02. 2008, 17:50:21 | více příspěvků | napsat uživateli

no ja se toho taky bojim,cele dva roky jsem nekuraky odsuzovala a svoje cigaretky jsem milovala,ale na to,ze nevidelavam,tak jsem za to dala dost,ale hlavne to citim na sobe,ze me to uz nedela dobre....jestli mam mit hezky dlouhy zivot,tak si ho prece nezkratim kvuli cigam...ale jak rikam....bojim bojim

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:41:12

candy_andy: "spatne se me dycha" - to by byl pro mě jediný vážný důvod přestat z místa !1225! když by to bylo ve spojitosti s nějakým takovým projevem na zdraví :o)
A k tomu rada není, pokud ti za to, to zdraví stojí a myslím, že by stát mělo, tak si musíš vybrat a prostě přestaň...

Sweetllady

Sweetllady | 17. 02. 2008, 17:39:14 | více příspěvků | napsat uživateli

ja už tolikrát přestávala a stejně se mi to nepodařilo

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:38:55

Jaká jsou zdravotní rizika kouření


Výskyt kterých onemocnění je spojen či ovlivněn kouřením? Odpověd je se bude zdát až přehnaná, ale je tomu skutečně tak, kouření způsobuje více než 50 onemocnění, z nichž více než 20 je smrtelných.

Kardiovaskluární onemocnění

Podílí se 20% na výskytu kardiovaskulárních onemocnění na která u nás umírá 53% obyvatel. Nejčastěji na infarkt myokardu, na který lze nahlížet jako na důsledek dlouhodobého procesu aterosklerósy, která je kouřením velmi akcelerovaná.Složky tabákového kouře totiž přímo poškozují stěny tepen. Ale to zdaleka není všechno, mechanismy vedoucí k rozvoji kardiovaskulárních onemocněni jsou komplexní. Jsou to vasokonstrikce v důsledku aktivace sympatiku, zvýšení viskozity krve a stavu zvýšené srážlivosti krve v důsledku zvýšení hladiny fibrinogenu, zvýšení inbitoru aktivace plasminogenu, zvýšení leukocytů v důsledku chronických zánětů - kouření totiž snižuje imunitu, zvýšená glukosová tolerance může vést až k diabetu II. typu, zvýšená hladina homocysteinu, non-HDL cholesterolu, triglyceridů, zvýšená peroxidace LDL (low density lipoproteins), zvýšený tlak spolu s diabetem vedou k progresi aterosklerósy a zvýšená tepová frekvence zbytečně zatežuje srdce. Kardiovaskulární systém zatežuje i vysoká hladina Carbonylhemoglobinu (COHb) díky obsahu CO v tabákovém kouři. V této souvislosti mě napadá další oblíbený argument kuřáků. Častokrát od nich slyšíte, že kouření není zas tak škodlivý, neboť na frekventovaných křižovatkách nadejchá člověk to samý ne-li víc. Není to pravda pobyt v místech s velmi frekventovanou dopravou vede max. ke 2% COHb, ale vykouření jediné "lightky" k 6% COHb, obsah COHb, bývá u kuřáků bežně 6-10%COHb.
Aterosklerosa je vpodstatě zánět ve vrstvě intimy stěny arterie, který se pomalu zvětšuje a občas perforuje do průsvitu arterie - změní se na "prasklej vřed". "Prasknutí vředu" do arterie má za následek okamžitý vznik krevní sraženiny nad tímto defektem. Lumen tepny je utlačováno rostoucím "vředem" a přidáme-li k tomu krevní sraženinu, která na "vřed" nasedá, pak se průsvit tepny zúží natolik, že oblast srdečního svalu, za defektem se může dostat do existenčních potíží v důsledku příliš nízké dodávky O2.Pokud se krevní sraženina nerozpustí, dodávka O2 bude i nadále nízká a sval za překážkou nebude schopen podávat adekvátní výkon. Pokud se tepna zcela uzavře, myokard za překážkou odumře. Mechanismus aterosklerosy jsem zjednodušil témeř ad absurdum, takže prosím odbornou veřejnost o shovívavost.
Proces poškozování kardiovaskulárního systému je spojitý, někdy jsou změny skokovité. Člověk proto relativně dlouhou dobu před vlastním infarktem dostává od svého těla varovné signály, nejčastěji ve formě pálivé či řezavé bolesti a tlaku na hrudi zejména při fyzické námaze a stresu, což se označuje jako angina pektoris. Aterosklerosa se zamozřejmě nemusí a nevyskytuje pouze v tepnách zásobujících srdce, ale např. v mozkových tepnách. Následkem pak bývají cévní mozkové příhody (CMP), lidově mrtvice. Zasažení tepen nohou způsobuje ischemickou chorobu dolních končetin, onemocnění omezujícím pohyblivost člověka pro bolest svalů zapřičiněnou jejich nedostatečným zásobováním O2, nezřídka vedoucí až odumření končetiny s nutností její amputace.
Další kardiovaskulární onemocnění u kterých kouření hraje negativní roli jsou trombangitis obliterans tzv. Buergerova nemoc - nás dnes již vzácná a aneurysma aorty.Částečně sem lze zařadit i impotenci. Na ní se kouření podílí hned několika mechanismy. Jednak je to výše zmíněná aterosklerosa pánevních tepen - je to jednoduché zúženým řečištěm tepny tepny nemůže protékat tolik krve, kolik bychom v určitých situacích potřebovali mít v určitých oblastech :))), ale podílí se na ní fakt, že kouření snižuje hladinu testosteronu (kouření může vyvolávat dojem mužnosti kuřáka, ale biochemicky působí opačně. Jako 3. působí fakt, že kouření aktivuje sympatikus, což vede k vaskonstrikci (zúžení tepen).

Nádorová onemocnění

Kouření se podílí na výskytu široké palety nádorových onemocnění. Nejčastěji je to rakovina plic - 90% případů jsou kuřáci, objeví se až u 24% kuřáků. Možná je teď někdo zmaten, proto raději vysvětlující obrázek. Větší obdélník označuje populaci kuřáků, menší obdélník populací lidí trpících rakovinou plic. Šedá barva označuje kuřáky, kteří jsou zdraví, červená kuřáky, kteří rakovinou plic onemocněli. Modrá barva označuje nekuřáky trpící rakovinou plic. Jak jsem již zmínil výše, 30% rakoviny plic nekuráků je způsobeno pasivním kouřením. Navíc pokud kouříte, jste vystaven 13x většímu riziku vzniku rakoviny plic, než kdyby jste nekouřil. Rakovina plic je záludná tím, že přichází poměrně pozdě zhruba po 20 až 30 letech kouření, což je pro většinu lidí příliš dlouhá doba, aby přemýšleli o tom, co s nimi bude. Jiným důsledkem pozdního výskytu rakoviny je, že i kdyby teď všichni přestali kouřit, tak se výskyt rakoviny plic začne snižovat až za 20 let. Kouření ovšem nezpůsobuje pouze rakovinu plic, ale i nádory v ústní dutině včetně jazyka - současné požívání alkoholu násobí karcinogenní účinky kouření, nádory hrtnanu, hltanu, jícnu, žaludku, žlučníku, pankreasu, ledvin, močového měchýře, u žen cervixu - 1/3 případů, leukemie.

Ostatní onemocnění

Kouření též poškozuje dýchací systém a vyvolává nemoci jako je emfyzém - onemocnění, při kterém dochází k úbytku plicních sklípků, čímž se zmenšuje plocha, na níž dochází k výměně dýchacích plynů, chronické bronchitidy, zhoršuje astma. Dále je to vředová choroba žaludku a dvanácterníku. Pokud jde o reprodukční systém, je prokázána nižší plodnost kuřaček i kuřáků, vyšší riziko spontálních potratů, nižší porodní váha u dětí kuřaček, zvýšená perinatální mortalita. Impotenci jsem zmiňoval výše.

Závěr

Doufám, že jsem podal dost informací na to, aby se mi podařilo kouření dostatečně zdiskreditovat a ukázat na jeho kontraproduktivnost. Závěrem bych rád uvedl ještě pár nemedicinských důvodů proč přestat. Cigarety jsou ta největší chemie, co se týče aplikace psychoaktivních látek, kterou si dokážu představit. Pro srovnání, pokud si aplikujete nějaký pouliční ředěný heroin, můžete počítat kromě vlastní účinné látky ještě s dalšími příměsemi, jako můžou být třeba cukr, sádra atd. Počet příměsí se pohybuje max. v řádu jednotek ev. desítek, ale cigareta obsahuje přes 4000 aktivních látek z nichž je nejméně 100 karcinogenů. Významnou částí jsou additiva, tj. látky uměle přidávané za účelem zvýšení jejich prodejnosti. Cigareta může obsahovat až 700!!!! schválených additiv s různou fcí. Jenom proto, aby se kouř ladně odvíjel z cigarety je v cigaretě obsaženo navíc několik desítek látek. Většina z nich má ale zvýšit množství nikotinu absorbovaného kuřákem, což je nutné pro správnou chuť cigarety a samozřejmě také pro co nejrychlejší rozvoj fyzické závislosti. Jednou z nich je třeba amoniak, jenž mírně zvyšuje pH, v plicích což zvyšuje extrakci nikotinu. Mezi další lze jmenovat třeba methanol, nebo vinylchlorid.

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:37:26

nebylo by lepsi nikdy nezacit? :)

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:26:38

..Jse přestáváš jako já..!638!..Tak nikdy..!617!!1300!

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:24:21

vsadim kilo,ze neprestanes:))..........navic,cigareta je sexy:)

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:21:59

kup si nikoret žwejky!1363!

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:21:46

Tý brďo, tak to si fakt dobrá!1347!!! Opravdu před tebou smekám a držím ti pěsti ať to zvládneš!1298!!! Já kouřím a nikdy sem přestat ani nezkoušel, protože nechci...já prostě kouření a moje Lamy milujuuuu!739!!!

Yuanjia

Yuanjia | 17. 02. 2008, 17:20:59 | více příspěvků | napsat uživateli

rady nemám ale od zejtřka jsem na tom stejně.. se mi poserou ty recpetory v tý hlavě...

uživatel eliminován | 17. 02. 2008, 17:20:36

To se da prezit,ale budes vic jist aby sis to nahradila........Jinak ja se cigaret nevzdam....!400!

předchozí | 0 | 30 | další


Přihlášení
 
@libimseti.cz

registrovat se

Klíčová slova

cigaretakrabičkapravdapórdůvodcigaretkaporadazlokorunaluckystrikesdíkkocovinakouřdendrahyválka

Podobná témata

Moje témata

Pro zobrazení tvých diskuzí se musíš přihlásit.

Oblíbená témata

Pro zobrazení tvých oblíbených témat se musíš přihlásit.

k obsahu ↑