Diskuze a otázky - Česká tekkno scéna - Kořeny soundsystémů

úvodní strana | aktualizovat | dolů

uživatel eliminován | 4. 09. 2009, 03:20:27 |

První soundsystémy vznikly v šedesátých letech na Jamajce, kde se snažili promotéři akcí ušetřit, tak nakoupili aparaturu a pak na večer najímali jen dýdžeje s deskami.

Do Evropy přijíždí myšlenka soundsystému podle většiny zdrojů z indického ostrova Goa, kam utekli někteří inspirátoři britského hnutí květinových dětí poté, co šedesátá léta definitivně opustila Evropu. A když se na konci sedmdesátých a začátcích osmdesátých let vraceli s hlavami plnými progresivního acid houseu do rodné Británie, začali spolu se svými přáteli upravovat svoje auta a rozhlížet se po odlehlých loukách. A protože ve svých vozech žili a cestovali po celém světě, kde si pořádáním parties vydělávali podobně jako jiní hraním na ulici, začalo se jim říkat travelleři (cestovatelé, poutníci).

Je nutné si uvědomit, že svou cestu až k dnešnímu hudebnímu mainstreamu začala elektronická hudba právě u těchto pojízdných „proroků“, kteří proti agresivitě rockových (punkových) koncertů, nesnesitelné nabubřelosti hudebních hvězd a okázalé produkci za miliony liber stavěli pozitivní poselství punku, pro které se zažil termín DIY kultura (Do It Yourself – Udělej si sám).

Soundsystém nabízel seberealizace pro všechny oblasti lidské kreativity. „Rave“, jak se tehdy říkalo nelegální párty, byla příležitost ukázat to ostatním. Kamarádi se složili na hudební aparaturu, kterou však začali také vyrábět, stejně jako projektory, stroboskopy, mlhu a různé vizuální efekty. Jiní malovali plachty z nepromokavé celtoviny, tzv. backdropy, kterými při samotném „raveu“ oblepili náklaďák nebo tranzit nacpaný bednami, zesilovači, gramofony a později i počítači, nebo postavili stan. Jejich silné aparatury dunící repetitivním beatem dokázali rozehnat mraky, a tak často pršelo všude okolo, jen na jejich louce ne.

Britské „rave party“ byly skutečně nelegální. V počátcích travelleři prostě obsadili odlehlá luka, kde se pomocí letáků, mobilních telefonů a aut shromáždily při setmění stovky, později tisíce lidí. Na „rave party“ nevystupovaly DJ-hvězdy, prostě je organizoval soundsystém, který vytvořil podmínky, aby si mohli lidé sami udělat vlastní zábavu. Vedle sebe tu hráli skvělí DJ’s, kteří prostě chtěli být u toho, i když hráli za peníze v klubech, s řidiči náklaďáku, majiteli agregátů a ostatními, kteří se podíleli na večírku. Nešlo tu o to něco vidět, něco si nechat říct, ale o to něco udělat se sebou, připravit si večírek podle vlastních představ a možností.

Často se opakuje že návštěvníci free tekkno parties, jak se dnes akcím soundsystémů říká nejčastěji, berou drogy. Ovšem smíříme-li se s faktem, že někteří lidé prostě drogy berou, měli bychom si uvědomit, že při konání technivalů si k tomu vybírají odlehlá místa, kde jsou obklopení jen svými přáteli, kteří podobné chování tolerují. Společenská nebezpečnost tohoto činu je pak víc než diskutabilní. Pojítkem mezi jednotlivými skupinami, které se na „technivaly“ sjíždějí – a věřte, že existují i křesťanské či rastafariánské soundsystémy –, však není zájem o drogy, ale o zážitek, který nepřipravuje žádná agentura. A toho dosahuje každý po svém.

Velké nelegální „rave party“ Bedlam a Spiral Tribe v roce 1992, kterých se zúčastnilo okolo dvaceti tisíc lidí, definitivně ukončily toleranci britské společnosti ke zcela nekontrolovaným nelegálním večírkům a v roce 1994 byl schválen zákon Criminal Justice Act, který vybavoval policii oprávněním zamezit konání sešlosti více jak dvou lidí, pokud u ní hrála hudební aparatura. Tu měla možnost zabavit. Není však pravda, že by tím v Británii zmizela free tekkno scéna. I kkdyž zde policie zasahuje, stále probíhá řada menších parties s návštěvností okolo dvou až tří tisíc lidí, které policie toleruje, pokud při nich nejsou porušeny jiné zákony.

Ve stejnou dobu do Čech najíždějí i první soundsystémy – Spiral Tribe a Mutoid Waste Company – prchající z Británie při první vlně zděšení z Criminal Justice Act. Travellerská komunita našla první posluchače mezi pankáči a squattery, především z tehdejšího nejslavnějšího pražského squattu Ladronka.

Ideologie soundsystémů v českých zemích skutečně zapustila kořeny. Tekkno kultura se začala vyvíjet vedle klubové scény a lidé se v ní volně mísili. Nicméně tvořilo se i „tvrdé jádro travellerů“, pro něž se stala tekkno kultura životním stylem.

Scénu u nás tvořilo od počátku několik aktivních soundsystémů, jako byli průkopníci Direct Drive či Technical Support, velký vliv měli Mayapure z Dobříše, kteří se podíleli tak

reagovat

Zajímá vás hystorie tekkna a jeho současný význam?

V anketě hlasovalo celkem 22 uživatelů

V diskuzi je 34 příspěvků a shlédlo ji 3370 uživatelů .

předchozí | 0 | 30 | další

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen(a).

__S0niC__

__S0niC__ | 4. 09. 2009, 05:29:30 | více příspěvků | napsat uživateli

snad to tady este nechas nez se vratim ze skole

__S0niC__

__S0niC__ | 4. 09. 2009, 05:29:07 | více příspěvků | napsat uživateli

ano ano :-).... a dalsi z malinkate hrstky rozumnych :-)

uživatel eliminován | 4. 09. 2009, 03:38:51

!140!Já bych zde v první řadě rád zavzpomínal na již hystorický muničák u Trutnova, který se stal významným místem pro konání mnoha každoročních tekknivalů.. Roku 2008 v říjnovém měsíci zde byl definitivně zbourán hlavní provozní muniční sklad, který byl základnou pro realizaci zde již nenávratných akcí... Já osobně jsem zde prožil konkrétně minulý rok spousty neopakovatelných „Rave“, kde vládla naprosto bezkonkurenční atmosféra přátelské komunity z širokého okolí... Nikdy už nebude co dřív !45! RESPEKT FOR MUNIČ-TEKK !140!

uživatel eliminován | 4. 09. 2009, 03:28:23

!1119!Je zde spousty diskuzí na mé nejoblíbenější téma, ale vždy je vše pouze o tom, kdo poslouchá jakej set, nebo kdy je kde jaká akce... Chtěl bych, aby zde každý kdo něco napíše, popsal jeho přiběh z minulosti který se váže k tekknu a sound systémům jako takovým ... Jde o mou snahu vytvořit veřejný záznam z všelijakých tekknivalů s pokusem zachitit co nejvíce zajímavých událostí či popisem míst, kdy a kde se akce konaly.!1119! - předem děkuji každému, kdo zde využije prostor pro zvěřejnění jeho vzpomínek ve vztahu k tekknu jako takovému.!1006!

předchozí | 0 | 30 | další


Přihlášení
 
@libimseti.cz

registrovat se

Klíčová slova

kořenostrovzačátekscénasoundsystémůhlavagoazdrojaparaturajamajcekonecevropuevropydýdžejakceletsoundsystémusoundsystémydeskahnutítekknovečerlétopromotérvětšinadítěmyšlenkainspirátor

Podobná témata

Moje témata

Pro zobrazení tvých diskuzí se musíš přihlásit.

Oblíbená témata

Pro zobrazení tvých oblíbených témat se musíš přihlásit.

k obsahu ↑