Diskuze a otázky - pivo a jiné léky :)

úvodní strana | aktualizovat | dolů

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 12:41:15 |

Tak se mi dostal do ruk mailem dokument, kolik vitaminu a prvku obsahuje jontovy napoj zvaný pivo. Takže ťed v obdobi chřipek mě zaujal hlavně draslik, kerej ničí naše nepřatele - bacily a jakesi hormon štěstí. takže jak jste na tom s pitim piva a jaky pivo is the best?

reagovat

kolik denně vypijete

V anketě hlasovalo celkem 16 uživatelů

V diskuzi je 72 příspěvků a shlédlo ji 3628 uživatelů .

předchozí | 0 | 30 | 60 | další

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen(a).

uživatel eliminován | 15. 02. 2007, 07:30:00

Opravdu, když to tady člověk čte, tak pochybuje o zdravém rozumu některých diskutujících! Je zcela pochopitelné, že mladí lidé se chtějí pobavit, zajít na ples, dejme tomu i do té hospody pokecat s přáteli a známými, které třeba nějakou dobu neviděli. Ale chlubit se tím, že se někdo někde opil, že někde zvracel, to jest, že se choval hůř než dobytek, tak to je opravdu ubohost a svědčí o tom, co má ten dotyčný v hlavě. Slušně řečeno: místo mozku, jehož obsahem by měl být, zejména u těch už dospělých, zdravý rozum, tak tam mají zřejmě někteří jen plastový háček, aby jim měla mícha na čem držet. Nevím jak pro koho, ale pro mě není opilec směšný, ale odporný..

uživatel eliminován | 15. 02. 2007, 07:08:46

asi se to nikomu chtit čist nebude, ale Hani přečti si to :)

uživatel eliminován | 15. 02. 2007, 07:08:05

Pivo je dispersní soustavou různých sloučenin. Navíc jde o koloidní roztok různých makromolekul – bílkovin, nukleových kyselin, sacharidů a lipidů. Chemické složení piva se mění v širokých mezích. V závislosti na extraktu původní mladiny a stupni prokvašení obsahuje pivo asi 2 až 6 procent extraktivních látek. Hlavní součástí extraktu jsou sacharidy (dextriny, mono– a oligosacharidy, maltóza, maltotrióza, pentóza). Asi 6 až 9 procent extraktu tvoří dusíkaté látky. V pivu jsou mimo jiné dále polyfenolové látky (cca 100 až 180 mg/l), hořké látky z chmele (cca 15 až 40 mg/l), barviva (melanoidiny), glycerol, lipidy, heterocyklické látky a vitaminy. Energetická hodnota 10% piva se pohybuje okolo 1500 kJ/l a u 12% piva okolo 1800 kJ/l.
Již delší dobu je známo, že rozumné, tj. střídmé či přiměřené pití piva (v literatuře se lze setkat i s ne zrovna nejlepším překladem z angličtiny – „moderované pití“) má na zdraví člověka blahodárné účinky.
Asi nejvíc se hovoří o pozitivním vlivu alkoholu na snížení počtu kardiovaskulárních onemocnění (CVD).
Kardiovaskulární choroby (CVD) představují v našich zeměpisných šířkách hlavní příčinu úmrtnosti – až 65 % populace umírá na komplikace aterosklerózy, infarkty myokardu, cévní mozkové příhody.
Dnes už nikdo nezpochybňuje fakt, že alkohol v malých dávkách a pravidelně požívaný má příznivý vliv na zdraví konzumenta. Tento fakt vyplývá z bohaté řady publikovaných zdravotních studií věnovaných alkoholu, kde se jedná o údaje o více než 350 tisících zkoumaných osob. Alkohol omezuje vznik ischemické choroby srdeční, snižuje úmrtnost na infarkty myokardu a cévní mozkové příhody. Alkohol má i mnoho dalších pozitivních vlivů při rozumné konzumaci, jako např. uklidňující vliv na psychiku, snižuje stresy, podporuje krevní oběh, snižuje krevní tlak. Ale zůstaňme pouze u jeho vlivu na snižování úmrtnosti způsobené CVD. Obecně se dá říct, že úmrtnost se u střídmých konzumentů snižuje o 20 až 50 % oproti úplným abstinentům či naopak alkoholikům.
Z pivovarského pohledu je výborné, že právě prostřednictvím piva se dá - díky jeho perfektní nutriční vyváženosti a fyziologickým efektům - při rozumné, střídmé a kultivované konzumaci velmi dobře uplatnit pozitivní vliv alkoholu. Navíc vysoký obsah vody v pivu (cca 92 %) umožňuje – oproti jiným alkoholickým nápojům – účinně hasit žízeň. Vyšší obsah vody v pivu zabraňuje dehydrataci organismu, k níž obecně vlivem alkoholu dochází. Mezi lidmi se kladný vliv alkoholu na zdraví bohužel hodně spojuje hlavně pouze s červeným vínem. Na publikacích z nedávné doby lze jasně doložit, že z hlediska zdravotních účinků se pivo červenému vínu vyrovná, v mnoha ohledech ho dokonce předčí.
V British Medical Journal vyšel nedávno článek autorů z Katedry epidemiologie a veřejného zdraví z University College London a z našeho Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, kteří studovali soubor populace, jež přednostně pije pivo, a to soubor v České republice. Výzkum byl prováděn v pěti oblastech, jednalo se o soubor mužů mezi 25 až 64 lety, kteří za sebou měli již první nefatální infarkt myokardu. Výzkum naprosto jasně 1
prokázal, že skupina, která týdně pila 4 až 9 litrů piva, měla naprosto nejnižší riziko dalšího infarktu. Jejich riziko CVD bylo obecně redukováno o více než 50 %. Ale nejhůře dopadli zapřisáhlí abstinenti a lidé, kteří pijí méně než 0,5 l piva týdně. Oproti nim se riziko lidí se spotřebou 4 až 9 litrů piva týdně snížilo o 2/3! Skupina, která pila týdně cca od 0,5 l do 3,9 l piva, měla riziko oproti abstinentům snížené asi o 1/3. Je třeba říci, že při spotřebě větší než 9 l týdně, už zase riziko CVD pomalu narůstalo, ale pořád bylo na úrovni asi o 45 % nižší než u abstinentů.
Samozřejmě, že tyto výsledky naprosto korelují s mnoha dalšími pracemi i z nedávné doby, které rovněž potvrzují pozitivní účinky střídmého pití alkoholu na zdraví populace. I další práce totiž potvrzují snižování rizika CVD v krvi při pravidelném mírném požívání alkoholických nápojů, díky němuž dochází ke zlepšení krevního oběhu, dokonce ke snížení krevního tlaku. Např. Brenner et al. (Epidemiology) prováděli svůj výzkum v německém Ulmu. Sledovali skupinu 312 lidí s rozvinutými kardiovaskulárními obtížemi a skupinu 479 lidí zdravých; poměr mužů a žen v obou skupinách byl stejný. Šlo v naprosté většině o lidi, kteří pili převážně pivo, jen v nepatrné míře víno. U všech byly v jejich krvi sledovány koncentrace látek, které zvyšují riziko CVD. Jednoznačně bylo prokázáno, a to v obou zkoumaných skupinách, že v porovnání s abstinenty měli lidé střídmě, ale pravidelně pijící pivo podstatně nižší koncentrace rizikových látek v krvi. Jinými slovy – byla dokázána silná statistická korelace mezi rozumným pitím piva a sníženým rizikem CVD.
Důležitou vlastností piva ze zdravotního hlediska je jeho antioxidační schopnost. Antioxidanty likvidují volné radikály a tak zabraňují jejich škodlivému působení v organismu (iniciování rakoviny a kardiovaskulárních chorob). Termín antioxidanty zahrnuje široké spektrum různých chemikálií od různých prvků, např. selenu, přes vitaminy (např. vitamin C nebo E) až po fenolické sloučeniny, jako jsou např. polyfenoly nebo flavonoidy. Z tohoto pohledu velmi důležitou skupinu představují polyfenoly.
Polyfenolům v pivu jsou přisuzovány účinky antioxidační, antimutagenní, antikarcinogenní, antimikrobiální, antitrombotické a další, dále regulují krevní tlak a krevní glukózu. Polyfenolové antioxidanty chrání před aterosklerózou, mají vazorelaxační a antikoagulační účinek.
Pivo obsahuje široké spektrum polyfenolů a fenolických kyselin, které pocházejí ze sladu a chmele. Namátkou bych uvedl aspoň katechin a epikatechin. Jedním z nejdůležitějších je xanthohumol, který má silné antikancerogenní účinky. Jeho koncentrace se pohybují mezi 0,2 až 1,1 %. Tyto účinky vykazují i některé α– a β–hořké kyseliny, např. kolupulon a humulon. Humulon by mohl díky svým vlastnostem být vhodný pro terapii leukémie. V kombinaci s aktivní formou vitaminu D je dokonce ještě účinnější než vitamin D samotný. Humulon je vhodný jako prevence proti osteoporóze.
V poslední době přibývá prací, které se zabývají významem fytoestrogenů ve výživě. Fytoestrogeny významně snižují např. výskyt rakoviny prsu, dělohy, tlustého střeva či prostaty. Obecně se má za to, že v oblasti západní a střední Evropy je v potravě fytoestrogenů nedostatek, což může mít negativní vliv na lidské zdraví. Např. ve srovnání s asijskými zeměmi je koncentrace fytoestrogenů v evropské výživě zhruba stokrát nižší. Proto je snaha jakýmkoliv způsobem náš denní příjem zvýšit. Z tohoto důvodu je velmi příznivé, že v pivu se fytoestrogeny vyskytují. Z hlediska výživy se připouští, že 1 litr piva může v Evropě zvyšovat denní příjem fytoestrogenů asi o 10 %.
V pivu je, jak je všeobecně známo, mnoho vitaminů. To je další přednost piva oproti např. vínům a alkoholickým nápojům. Pivo je jediným nápojem, který obsahuje významná množství vitaminů. Z hlediska vitaminů jde vlastně o jakýsi vitaminový koktejl. Pivo hlavně obsahuje všechny vitaminy skupiny B – pyridoxin, riboflavin, kobalamin, kyselinu pantothenovou, kyselinu folovou (listovou), thiamin a biotin, niacin, přičemž nejdůležitější je vitamin B2 riboflavin. Důležitý je rovněž vitamin B6 pyridoxin. Denní potřeba obou těchto vitaminů je při konzumaci 1 l piva kryta asi ze 17 %. Stejné procento je pokryto v případě biotinu, což je vitamin H. Jeden litr piva kryje dále 13 % denní potřeby niacinu, 8 % potřeby
2
kyseliny pantothenové (vitamin B5) a zhruba 10 až 45 % kyseliny folové, resp. folátů (neboli solí kyseliny folové – listové, vitamin B11). Podle jiného zdroje, který uvádí v pivu výskyt kyseliny nikotinové, resp. nikotinamidu (jiný výraz pro niacin, resp. vitamin PP), vyplývá, že člověk potřebuje pro látkovou výměnu asi 12 až 18 miligramů denně. Z 1 litru piva pokryje asi polovinu tohoto množství. Je třeba zmínit, že v literatuře lze najít dosti rozdílné údaje, např. známý prof. Thalacker z Německa udává, že jeden litr piva plzeňského typu kryje 25 až 50 % denní potřeby riboflavinu, niacinu, pyridoxinu, kyseliny folové, kyseliny pantothenové, biotinu a kobalaminu a 3 % denní potřeby thiaminu. Tyto hodnoty potvrzují i další práce britské autorky D. Baxterové.
V souvislosti s vitaminy je nutné zdůraznit, že zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob se dává do souvislosti s vyšším obsahem homocysteinu v krvi. Právě vitaminy skupiny B, včetně kyseliny folové a folátů či vitaminu B12, účinně působí na snižování homocysteinu. I tato fakta mohu doložit výzkumy z českého prostředí. Mayer a spolupracovníci pozorovali 292 mužů a 251 žen ve věku mezi 35 a 65 lety, kteří žijí v okolí Plzně. Zjistili, že lidé, kteří pili aspoň 1 litr piva denně, měli podstatně vyšší koncentrace folátu i vitaminu B12 a naopak nižší koncentraci homocysteinu v krvi. Toto je další doklad výlučného zdravotního působení piva. Navíc bylo zjištěno, že lidé, kteří pijí pravidelně pivo, mají v krvi vyšší koncentraci vitaminu B6. I ten je znám tím, že redukuje riziko CVD.
Důležitou vlastností piva je to, že patří i z hlediska cizorodých látek k nejzdravějším potravinám, které může člověk konzumovat. Vděčí za to jednak svému výrobnímu postupu, tzn. dekontaminační technologii, a jednak doposud relativně přísné kontrole koncentrací cizorodých látek a s tím spojených možných zdravotních rizik. Pivo je z tohoto hlediska tedy „čistější“, tj. obsahuje nižší koncentrace škodlivin, než jaké lze nalézt u vstupních surovin.
Pivo obsahuje více než 30 minerálů a stopových prvků, které pocházejí většinou ze sladu. Velmi důležitý je např. obsah křemíku ve fyziologicky využitelném stavu. Křemík má vliv na zdravé kosti a je známý svým působením proti ateroskleróze a osteoartritidě.
Doposud bylo v pivu nalezeno přes 2000 sloučenin. Je ale dobře známo, že jejich současné působení v pivu znamená mnohem víc než suma účinků individuálních sloučenin. V současném stavu poznání je ale třeba připustit, že ještě mohou existovat látky, které dosud objeveny nebyly, a přesto mají velký vliv na pozitivní zdravotní účinky piva.

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:50:59

jo je to nejlepsi energetak a ja mam rad Starobrno, nebo BECKS, ale to je snad jen v ameru...

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:49:35

hmm, uveď příklad!191!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:40:14

hani: nealkem, je tam taky haFO VITAMINU

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:23:54

takže od 3 let bys to zahájil 10 a za měsíc páterem?!785!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:20:44

zdarec, pivko přece musí chutnat všem, je to výbornej mok!1424!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:18:33

pivo by se mělo pit misto těch hnusnejch sračk jako je cococola a podobny hned od 3 let!272!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:17:15

hoj:taky tomu nerozumim

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:08:39

pivo MNAM MNAM nechapu lidi kterejm nechutna !11!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 21:08:05

tak bolesti krku, chřipku bych lečil svařakem s 6 hřebičky a bez cukru

krabicova.sangria

krabicova.sangria | 14. 02. 2007, 21:03:34 | více příspěvků | napsat uživateli

ja tim lecim bolesti krku a hlavy (co jineho taky delat vecer, kdyz vam je blbe) a docela to funguje

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 20:59:26

tak si řikam, že bych potřeboval davku!937!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 14:41:30

jj funguje :)

FiliO

FiliO | 14. 02. 2007, 13:38:18 | více příspěvků | napsat uživateli

Někdy vypada že to fakt funguje!!!?
Ale jak žensky-asi by měli pit tak pulku co typ a tvrdy-malo a někdo snad vúbec-voni pak někery vypadaj hrozně-nende mi to dokupy a to neni diskriminace!!5!!5!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 13:28:38

něco na tom bude, já když se třeba večer cítím že na mě něco leze a jdu do hospody, tak jsem do rána zdravej...

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 13:25:58

v pivu je vitamínů málo, proto ho musíme pít hodně!780!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 13:24:51

Fili: no nevim!24!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 13:22:42

Ostravar Stong!11!

FiliO

FiliO | 14. 02. 2007, 13:21:30 | více příspěvků | napsat uživateli

Tak to dyž člověk hodně huli tak by měl hodně pit!!!!?To je jasny!2!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 13:08:13

právě že neni !27!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 13:05:12

brutu: mysim, že je to jedno

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 13:01:05

ona hlavně plzen se vrací k tomu že už dává do vaření šišky a ne granuláty.......

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 12:58:01

A já to furt říkám že léčí!1423! Včera mi třeba bylo špatně !248!bylo to určitě z vody a proto jsme musel večer do hospody!906!

nicky_Y

nicky_Y | 14. 02. 2007, 12:57:01 | více příspěvků | napsat uživateli

nedavno sem ochutnal primatora 26° ma to asi 11% alkoholu docela silny sampano:D:Dsem si koupil dva lahvace a ozraly me uplne do debila:D:D:

FiliO

FiliO | 14. 02. 2007, 12:56:45 | více příspěvků | napsat uživateli

ŽEl tady všici kalej Holbu-jinak je moooc goood všechno ostatni-skoro!!!11!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 12:55:32

ale je fakt, že lepší lahvové pivo jak ČH - ležak či páter jsem nepil

FiliO

FiliO | 14. 02. 2007, 12:55:27 | více příspěvků | napsat uživateli

Tak tzo je něco pro mou chuť-pil sem i 12 piv za den-vyřízenej z práce-pak den klid a znova

No neni to uplně vono ale dyž ani nemaš čas přes den žrat tak to dost dobije-myslim ten mok.
Teď na chuť!20!!31!!31!!31!!31!!1419!

uživatel eliminován | 14. 02. 2007, 12:53:31

jsem z kraje Černy hory, takže si dopřavam 12 a ta je !937!!937!!937!

předchozí | 0 | 30 | 60 | další


Přihlášení
 
@libimseti.cz

registrovat se

Klíčová slova

pivorukpitíťedbacilštěstíhormonkerejvitamindraslíkchřipkaprvekjontovydokumentnepřítelobdobímaillékjakešibest

Podobná témata

Moje témata

Pro zobrazení tvých diskuzí se musíš přihlásit.

Oblíbená témata

Pro zobrazení tvých oblíbených témat se musíš přihlásit.

k obsahu ↑