Diskuze a otázky - Inteligentní počítač

úvodní strana | aktualizovat | dolů

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:12:22 |

Jak vznikne umělá inteligence u počítačů
Tatínku, nauč mě programování, chtěl bych být programátorem.
Jsem rád, že jsi zvědavý a chtěl bys umět, to co umím já, ovšem v tomto oboru se neustále mnohé mění a tak život programátora to je učení bez konce.
Co je to vlastně ten program?
Program to jsou informace, které složitému systému umožňují vykonávat automaticky nějakou složitou činnost, když si nastavíš v mobilu, že on ti ráno zazvoní a vzbudí tě do školy, tak jsi mobil naprogramoval pro jednoduchou činnost.
Proč je tedy programování tak složité, když vlastně jenom poskytuješ systému informace, aby on automaticky pracoval?
Problémem je že musím informace z našeho lidského světa přeložit tak, aby jim technický systém porozuměl, technika vnímá svět objektivně a logicky, kdežto my lidé vnímáme svět subjektivně a nelogicky.
Takže, ty jsi vlastně takový překladatel, jež zná jazyk strojů a komunikuje se stroji a vysvětluje jim, co od nich lidé potřebují.
Problémem zde ale dosud je, že tak jako my lidé máme mnoho různých jazyků, tak i stroje mají mnoho různých jazyků, tedy se domluvím jenom se stroji, kterým já rozumím.
Proč se stroje nenaučí náš lidský jazyk, potom by ses s nimi snadno dokázal dohodnout, v čem je problém?
Stroje jsou dosud velmi hloupé a mají inteligenci hmyzu, bude trvat velmi dlouho, než budou tak inteligentní jako je inteligentní obyčejná laboratorní myš.
Já ale, když hraji počítačové hry tak je počítač velmi inteligentní a je nemožné nad ním vyhrát, tomu nerozumím.
Počítačová hra je jenom primitivní automatický jednoduchý systém, zde se pořád děje dokola to samé, tobě se jenom zdá, že je počítač velmi chytrý.
Ty jsi tatínku velmi inteligentní tak napiš program pro počítače a dej počítačům inteligenci, určitě za to dostaneš hodně peněz.
Mě se do toho ale moc nechce, ty jsi ale mladý a tak bys to mohl dokázat, pokud se tomuto úkolu budeš mnoho let naplno věnovat a spolupracovat s mnoha programátory.
Co je to vlastně ta umělá inteligence, jaká je podstata toho, že je technický systém inteligentní?
Podstata umělé inteligence je v tom, že je systém svobodný a může sám řešit problémy, které se v něm a okolo něj dějí, problémem zde je to, že svoboda sebou nese mnoho chyb, veliké zatížení a tím i zpomalení systému.
A co takhle nějaké kouzlo, které by udělalo zázrak, a najednou by měl počítač inteligenci a bylo by mu snadné vysvětlit, co od něj požadujeme?
Já takové kouzlo neznám, ale ty jsi mladý a možná to kouzlo najdeš, ovšem bude to jako hledat malou jehlu ve veliké kupě sena.
Podle mě je třeba ty informace do počítače mnoho stlačit, v tom je podle mě celý problém té inteligence, chce to nějaký lis na informace, který z informací odstraní zbytečnosti.
My tomu odborně říkáme napsat jádro v čistém strojovém kódu, to jsou jenom nuly a jedničky, ovšem se psaním v tomto kódu je mnoho problémů.
Jenže vysoký dům musí mít dobré základy z toho strojového kódu, jde, pokud tomu rozumím o to, kdo bude ty základy budovat a mnoho na nich mnoho let dřít.
Je to velmi nevděčná práce něco takového dělat, nejspíše to asi zaplatí armáda a vojáci vytvoří jádro systému ve strojním kódu, aby měli před nepřítelem velikou výhodu.
!1423!

reagovat

Roboti nám vezmou práci v roce

V anketě hlasovalo celkem 7 uživatelů

V diskuzi je 21 příspěvků a shlédlo ji 1356 uživatelů .

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen(a).

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 16:15:26

Dovolíme vůbec, aby artilekti vznikli? Nebude nakonec, dnes masově podporovaný výzkum umělých inteligencí, perzekvován stejně jako je dnes v některých zemích postihováno lidské genetické inženýrství? A vydají-li některé státy zákaz vývoje umělých inteligencí, co se státy které se k zákazu nepřipojí? Zničíme je? Co když ovšem budou, právě díky artilektům, technologicky tak vpředu, že na Zemi nebude nikdo, kdo by s nimi mohl vojensky soupeřit? Vezme na sebe!186! takový národ na sebe!186! zodpovědnost za potenciální vyhlazení lidstva?

NA KONCI TOHOHLE ODSTAVCE MÁŠ CHYBU, ale jinak zajímavý čtení

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:50:52

No esi budů mět nekdy roboti naši int., tak to spánem bohem.

dejorno

dejorno | 7. 01. 2008, 15:49:14 | více příspěvků | napsat uživateli

http://www.nikee.net/c.php?i=1037

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:48:48

Přečetl sem jen to první, ty další eposy v diskuzi číst nebudu.

On to stejně bude jak v povídce Stroj který vyhrál válku od Asimova - sice můžeme mít superinteligentní stroj schopný spočítat, vyhodnotit nebo předpovědět cokoliv, člověk ale bude příliš blbý na to, aby ho poslechl !1421!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:37:53

bhagavan: Jde jen o mluvení?

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:35:47

A nemoh by si mi dát recept na tohle:
Já jsem dokonalý, klidný, šťastný a plný lásky, protože je vše k dobru
Opakovat 100 krát za den
Jde o to aby tvoje duševní energie byla čistá, prostě si to v hlavě srovnáš a když budeš mluvit bude to mít hlavu a patu
!1423!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:32:45

http://www.nikee.net/c.php?i=1068
Prosííím .... !1351!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:31:05

Ale neco natom pravdy je...

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:30:53

programátorské axiomy:
1. každý program obsahuje aspoň jednu zbytečnou instrukci
2. každý program obsahuje aspoň jednu chybu

ladění programu:
postup podle bodů 1. a 2., dokud se nedocílí ideálního programu,
který obsahuje jenom jedinou instrukci, ale ta je špatně

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:29:02

A nemoh by si mi dát recept na tohle: Já jsem dokonalý, klidný, šťastný a plný lásky, protože je vše k dobru

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:28:23


Pokusíme-li se prognózovat vývoj ICT v kontextu AI, nevyhneme se obecnějším systémovým úvahám. Kolem roku 1950 obecné sci-fi prognózy pro rok 2000 předpokládaly stabilní vědecké základny na nejbližších planetách sluneční soustavy a první mezihvězdné lety k nejbližším hvězdám. Telekomunikace s hvězdolety se podle představ tehdejších autorů odehrávala na úrovni telekomunikačních technologií z roku 1950, tzn. nepředpokládal se žádný nový technologický vývoj. Tyto lineárně-restriktivní prognózy jsou téměř vždy chybné.
Připomeňme si, že v roce 1899 navrhoval šéf patentového úřadu v USA zrušení svého pracoviště, a to se zdůvodněním, že již vše bylo objeveno. V roce 1943 ředitel IBM vyslovil předpověď, že pro celý svět bude trvale stačit výroba 5 druhů počítačů a B. Gates ještě v roce 1981 tvrdil, že každému uživateli stačí 640 KB paměti. Závěrem uveďme ještě známou prognózu, týkající se rozvoje železniční dopravy. Předpokládalo se, že rychlost prvních vlaků nemůže překročit 30 km/hod. aby se z vagónů nevytlačil vzduch a cestující nezahynuli zadušením. Podobně restriktivní prognózy se mnohem později vztahovaly i na umělou inteligenci.Přestože Robinsonova rezoluční metoda, jazyky LISP a PROLOG, GUHA a řada dalších matematických metod vytvořily zcela nové aplikační možnosti, považovalo se za jisté, že kreativní lidské činnosti, jako je např. literatura, hudba, šach nebo aplikovaný výzkum v segmentu telekomunikací, nebudou nikdy generovány počítačovým programem.
V roce 2005 umělá inteligence představuje renomovanou vědeckou disciplínu, v jejímž rámci jsou ročně publikovány tisíce odborných článků, a která se přednáší na všech vysokých školách. Specialisté v oblasti umělé inteligence spolupracují s armádními a průmyslovými institucemi. V některých dílčích segmentech je člověk vytlačen uměle inteligentním počítačovým systémem. Mistr světa v šachu je již porážen počítačovým programem. Výroba muzikálů nebo televizních programů je bez počítače nemyslitelná. Počítačová analýza rovněž ukázala, že Paul McCartney ze skupiny Beatles je nejúspěšnějším skladatelem s nejvyšším počtem originálních melodií všech dob.

Další nový závažný fenomén představuje vznik umělého života v informačních a telekomunikačních systémech, schopným samostatně manipulovat s elektronickým podpisem nebo zbraňovými systémy. Řešení tohoto problému je možné pomocí tzv. antiinteligentních programů, což by byla obdoba dnes široce používaných antivirových programů. Úkolem takovýchto programů by byl monitoring velkých počítačových systémů a rozsáhlých sítí za účelem detekce podezřelého chování v těchto systémech a sítích, které by mohlo naznačovat vznik nových emergentních jevů (typu umělý život). Ty by mohly být nebezpečné svou schopností manipulovat s elektronickými soubory, s programy a s daty bez kontroly uživatelů sítě či systému, a tak poškodit či zneužít i data a programy pro např. bezpečné používání elektronického podpisu.

V důsledku těchto hrozeb již dokonce existují návrhy na právní regulaci, která by ve formě zákona obsahovala mj.:

a) zákaz výroby samoreprodukujích se programů,
b) zákaz výroby programů s implementovaným pudem sebezáchovy,
c) omezení velikosti počítačových sítí (dostatečně velká počítačová síť může začít projevovat vlastní vůli včetně samostatné manipulace s daty,
např. daty v oblasti elektronických podpisů či v horším případě
se zbraňovými systémy),
d) inspekční činnost, zabezpečující uvedené body.

Je velmi pravděpodobné, že kalamitní situace v srpnu 2003 ve výpadku elektrického proudu v části Kanady a USA, zahrnující i New York, byla způsobena aktivitou umělého života v příslušném informačním systému.

Shrneme-li všechna známá fakta, včetně materiálů World Future Society a známého časopisu New Scientist, predikce nových trendů a diskontinuit je možná v těchto scénářích:
Etapa do roku 2050

· USA, Německo, Japonsko, Izrael, Čína a Finsko představují vedoucí země ve špičkových technologiích spojených s ICT a umělou inteligencí
· všechny legislativní produkty bruselského a washingtonského centra využívají expertní systémy na bázi umělé inteligence
· geneticky založená medicína, výroba nových lékařských zařízení a léků, vycházejících s nových poznatků v souvislosti s prohlubující se znalostí lidského geonomu, mikroroboti umožňující zásahy na úrovni buněk
· nové generace Internetů a gridových sítí; nástup nových druhů služeb, založených na webových technologiích; současný Internet se stane vyhledávaným smetištěm
· miniaturní přenosná elektronika s možností vzájemného propojení (nová generace zařízení malých rozměrů, schopných vzájemně spolupracovat a umožňujících přístup k různým druhům služeb a inteligentní spotřebiče),
· nové materiály (založené mj. na nanotechnologiích, které umožňuj předem určovat požadované vlastnosti materiálu na zakázku" podle oblasti jeho použití)
· nanotechnologie (včetně možnosti výroby ultraminiaturních zařízení a struktur s předem definovanými vlastnostmi či schopností samoopravy)
· vyspělé počítače v nejrůznějších podobách (od přenosných tablet PC až po osobní počítače velikosti kontaktní čočky) a nositelné počítače,holografické ukládání dat
· inteligentní spotřebiče a supersmysly
· nové bezdrátové a širokopásmové technologie a inteligentní dopravní systémy,
· bezdrátové sítě vybavené senzory komunikující s okolím
· nanolitografie a kvantová kryptografie
· holografické ukládání dat
· specializované viry konstruují nové druhy počítačů - počítačové sítě konstruují viry
· uměle inteligentní počítačové a telekomunikační sítě zabezpečují provoz Internetu, televize, rozhlasu, mobilní telefonie, komplexu lékařských zařízení a dalších služeb, řízení uměle inteligentních sítí včetně osobních počítačů hlasem, právní úprava využívání domácích robotů, zájemce o komunikaci musí prokazovat, zda je člověkem nebo robotem.
· vznik nových průmyslových odvětví: rozvoj výroby zařízení chránících před elektromagnetickým i elektronickým smogem včetně právní úpravy, výroba materiálů s nízkou inteligencí, výroba komponent pro vodíkovou ekonomiku
· přímá komunikace člověka s Internetem prostřednictvím implementovaného čipu
· výroba nových léků a lékařských přístrojů na míru, možnost opravy (popř. regenerace řízené inteligentním systémem) většiny lidských orgánů, uměle inteligentní systémy řídí průmyslovou výrobu kmenových buněk
· uměle inteligentní programy deduktivně dotváří všechny vědecké disciplíny včetně matematiky a jejich podíl v pedagogickém procesu převáží postupně podíl člověka.
· samoopravitelné počítače popř. telekomunikační systémy začínají řídit svůj vlastní vývoj, výzkum a výrobu.
· komplex nových zákonů: právní úprava (zákaz) aplikace informačních technologií v umění a v segmentech médií (zákaz počítačových moderátorů),
· zákon o potírání civilizačních chorob, regulace výroby počítačových programů s implementovaným instinktem sebezáchovy a sebereprodukce
· informační (optické) kanály ke všem planetám sluneční soustavy
· přímá komunikace s vyššími savci a kytovci prostřednictvím implementovaného čipu. (jednotný systém mikročipů umístěných přímo v těle hospodářských zvířat by měl ulehčit jejich sledování v evropských zemích; z těchto mikročipů se postupně vyvine komunikační systém)
· výroba telekomunikačních zařízení pro komunikaci s vyššími savci včetně právní úpravy. Savci ( později kytovci, hlavonožci aj.) postupně získávají lidská práva a jsou integrování do politického a ekonomického systému ( Jako první zakotvil lidská práva pro lidoopy do svého právního řádu v roce 1999 Nový Zéland.),
· výroba materiálů s vysokou inteligencí


Etapa 2050 - 2100

· Přechod z geometrického na holograficko/strunový model světa. Úplná komplexní informace (např. obchodní tajemství firem, svět vyhynulých dinosaurů, počet a struktura mimozemských civilizací v galaxii a informace o všech výsledcích vědeckého výzkumu) je umístěna ve všech rozumných předmětech našeho okolí.
· Vysvětlení záhad psychotroniky, léčitelství i např. proutkařství; biologické systémy mají za určitých podmínek schopnost extrahovat holografickou informaci ze svého nejbližšího okolí. (Extrakce holografické informace představuje rovněž další mechanismus evoluce vedle Darwinova mechanismu přirozeného výběru.)
· Právní úprava zamezující zneužívání holografických informací.
· Výroba telekomunikačních zařízení na nových fyzikálních principech.
· Uměle inteligentní počítačové a telekomunikační sítě projektují a řídí dopad měsíců Phobos a Deimos na povrch Marsu pro vytvoření vhodnější atmosféry pro zemské organismy a člověka
· Přímá komunikace s celou biosférou, včetně hmyzu a rostlinstva. Výroba odpovídajících telekomunikačních zařízení na přeměnu, např. informace v elektromagnetické formě se přemění na informaci v chemické formě.
· Možnost vytváření intelektuálních kopií lidských bytostí (podobně jako televize a film dnes vytvářejí vnější kopii), právní úprava vytváření intelektuálních kopií analogická autorskému zákonu.
· nesmrtelnost a biologické hodiny: vyřešení problému nezkracování délky telomer, zvláštních úseků na konci DNA, které se podílejí na stárnutí buněk
· možnost opravy libovolného lidského orgánu
· kolonizace sluneční soustavy
· komunikace s mimozemskými civilizacemi, využívající dosud neznámé fyzikální principy
· postupné stěhování civilizace do kyberprostoru, který je imunní ke všem vesmírným změnám a katastrofám; na Zemi zůstává jen fragment ”bezpečnostní kopie” lidské civilizace , která další biologickou evoluci již neovlivňuje
· vznik nového druhu člověk/počítač.
V této souvislosti je na místě následující poznámka. Vznik nového biologického druhu vůbec neznamená, že bude úspěšný. Biologie zná mnoho příkladů: žralok je velmi starý a úspěšný produkt biologické evoluce, který přežil mnoho mnohem mladších výstupů Darwinova mechanismu přirozeného vývoje. I v současnosti je řada příkladů, že inteligence a schopnost se úspěšně adaptovat mohou být v nepřímé úměrnosti. Rosomák je velmi inteligentní zvíře a je na vymření, zatímco například vačice při testech není schopna realizovat ani některé jednoduché formy samoučení. Ale protože je jejím základním rysem žravost a plodnost, je rozšířena ve všech vhodných teritoriích. Je velmi pravděpodobné, že nový biologický druh člověk/počítač přežije pouze s podporou zkušeného staršího bratrance člověka, jako mimořádně zdařilého produktu biologické evoluce.
Z těchto důvodů je velmi pravděpodobné, že budoucí vývoj nebudou určovat pouze dvě komponenty (člověk a robot), ale celkem čtyři: člověk, robot, segment biosféry opatřený umělou inteligencí (vyšší savci, kytovci, hmyz a rostlinná říše) a umělý život (např. právní systém, energetická soustava, telekomunikační a počítačové sítě nebo výroba potravin). Uvedené skutečnosti a vývojové tendence si postupně vyžádají celou řadu změn právního systému.
!1423!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:25:14

Čoveče ale je to zajímavý, to co tady píšeš.

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:24:39

hehe zajimaci... dneska sem ve skole programoval radu deseti diod.. aby "svetlo jezdilo" po ty rade...!1387!
ale byt programatorem je z dlouhodobyho hlediska nelogicka volba

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:22:04

mně se to nechce čist..!2!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:21:46

přečetl jsem to celé. ztráta času.

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:21:33

Terminators rulezz!11!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:20:52

kdyz to vydas v poslechove uprave rad si to poslechnu!5!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:20:33

Nechceme umělou inteligenci
1
Vytvořili jsme mnoho systémů, a jelikož jsou tyto systémy nesamostatné, máme s tím mnoho problémů a tak je zde snaha tyto systémy učinit samostatnými aby ony problémy zmizeli.
2
Samostatnost systému znamená, že systém svobodně rozhoduje o sobě a o svém okolí pochopitelně je potrestán za chybné rozhodnutí.
3
Na počátku zde nebyli samostatné systémy a tak vznikla potřeba po samostatných systémech, jež mají nervovou soustavu.
4
Systém tedy dostal duši, jež se starala o systém, a tak vznikla inteligence.
5
Konkurence vedla k tomu, že se inteligence u živých systémů evolucí zlepšovala a tak vzniknul mozek.
6
V současnosti se snažíme o to, aby i technické systémy byli samostatné a měli duši a inteligenci, jenže nejprve musí technické systémy mezi sebou soutěžit a tím se zdokonalovat a získávat tak duši a umělou inteligenci.
7
Stroje si musí samy vytvořit programy, jež budou umět programovat a sebe zdokonalovat.
8
Inteligence to je umění se přeprogramovat správně podle situace aby se situace zvládla.
9
Následkem ovšem je obrovské množství druhů umělé inteligence a tím problémy s komunikací a krutý boj o potřebné zdroje mezi technickými systémy.
10
Tak jako dosud mezi sebou válčili lidé tak v budoucnosti mezi sebou budou válčit technické systémy a budou se ničit stejně krutě, jako se ničíme my lidé.
11
Již nebude platit
člověk člověku vlkem
ale bude platit
robot robotu člověkem!
12
Umělá inteligence by se dala názorně osvětlit na šachové hře, kdy nás hra baví, jenom pokud vyhráváme, protože jsme duševně silnější.
13
Inteligence to je početní síla, díky které si poradíme s problémy, silné je to co je aktivní.
14
V technice se počítá, kolik početních operací systém dokáže učinit za sekundu, čím více jich zvládne tím více je systém inteligentní, to vede k tomu, že se musí použít mnoho čipů, jež jsou blízko sebe.
15
Lidský mozek má mnoho miliard nervových buněk a to samé se bude muset i realizovat u umělé inteligence, která bude mít mnoho miliard čipů.
16
V současnosti Rok 2007 má herní konzole Sony 3 jenom 8 čipů, což je hrozně málo!
17
Počítač, na kterém pracuji má jenom 2 čipy, protože je přenosný, ale už je možné mít i nepřenosný počítač se 4 čipy, ovšem zatím pro tento nový systém nejsou všechny programy optimalizované.
18
Otázkou je máme stvořit roboty s umělou inteligencí, vždyť nevíme, jaké to bude mít následky, hrajeme si s velmi nebezpečným systémem jež může vše zde absolutně zlikvidovat!
19
Další otázkou je, jestli vůbec jsme schopní s tím něco dělat a říci
nechceme umělou inteligenci?
20
Moje stránka o Umělé inteligenci dneska založená
http://artificial-inteligence.blogspot.com/
!1423!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:20:32

a?!1217!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:17:50

zajimava diskuze...četl jsem prvni a posledni řadek!122!maš to moc dlouhe kamo!1337!!404!

uživatel eliminován | 7. 01. 2008, 15:17:34

lol co to ma bejt xD me se to fakt nechce cist!20!


Přihlášení
 
@libimseti.cz

registrovat se

Klíčová slova

programpočítačprogramátormobiltatínekjednoducinformaceživotprogramovánímnohéránointeligenceučeníčinnostškolakonecsystém

Podobná témata

Moje témata

Pro zobrazení tvých diskuzí se musíš přihlásit.

Oblíbená témata

Pro zobrazení tvých oblíbených témat se musíš přihlásit.

k obsahu ↑