Diskuze a otázky - !737! Jak snížit riziko nákazy COVID-19 !737!

úvodní strana | aktualizovat | dolů

gurubhagavan

gurubhagavan | 16. 03. 2020, 10:03:43 | příspěvky uživatele | napsat uživateli

!737!
Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se přenáší kapénkovou cestou, zpravidla z člověka na člověka při úzkém kontaktu. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a inkubační doba může být až 14 dní. Snížit riziko nákazy přitom může dodržování hygienických pravidel, která se však často opomíjejí, doporučuje se časté a důkladné mytí rukou, mýdlem a teplou vodou, kromě mytí rukou doporučuje také pravidelnou dezinfekci a čistotu osobních předmětů, kterých se lidé pravidelně dotýkají, včetně displejů mobilů a tabletů.
!737!
K doporučením patří i rady ohledně respirační hygieny kýchání do kapesníku či rukávů a používání jednorázových kapesníků, které je třeba ihned po použití vyhodit. Nesmějí cestovat cizinci do Česka a Češi do ciziny, vyjma konkrétních příkladů. Výjimky se vztahují například na ty, kdo za hranice vyrážejí za prací. Ale maximálně do stokilometrové vzdálenosti. Češi ze zahraničí se vrátit mohou, při cestě z rizikových oblastí budou muset podstoupit karanténu.
!737!
Rizikové jsou tyto země: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Nizozemsko, Belgie, Velká Británie, Dánsko a Francie. Nákaza se snadněji šíří v uzavřeném prostředí, kde se pohybuje velké množství lidí, kteří jsou v úzkém vzájemném kontaktu. Proto odborníci doporučují vyhýbat se nákupním centrům, přeplněným dopravním prostředkům nebo akcím s velkým počtem lidí.
!737!
Právě kvůli rizikům spojeným s velkými shromážděními lidí vláda mimo jiné zakázala akce s účastí přesahující 30 lidí, který do odvolání. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce, veřejné i soukromé. Po týdnu od nákazy projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.
!737!
Neplatí ale, že každý, kdo má teplotu nebo respirační potíže, trpí COVID-19. V případě obav by lidé nicméně neměli osobně vyrazit do nemocnice nebo do čekárny u doktora. Je třeba, aby telefonicky kontaktovali svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, popřípadě místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, kde mu poskytnou informace o dalším postupu.
!737!
Čím dál naléhavější je potřeba ochránit nejvíce zranitelné skupiny obyvatel, mezi které patří senioři a chronicky nemocní lidé. Zakázané jsou proto návštěvy v domovech pro seniory nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných. I senioři a chronicky nemocní, kteří nejsou v těchto zařízeních, by se měli chránit například udržováním bezpečné vzdálenosti alespoň dvou metrů od osob v okolí.
!737!
Prarodiče by měli odstup udržovat i od svých vnoučat, u kterých například nemoc může probíhat i bezpříznakově. Nejvíce zranitelné skupiny obyvatel pomáhá chránit i opatrný přístup zbytku populace. Hygienici stále vyhledávají lidi, kteří se setkali s už diagnostikovanými pacienty, a mohou být nakaženi, přestože o tom sami ani nevědí. Hygienické stanice je proto hlásí praktickým lékařům a ti pak na dálku nařizují karanténu v délce 14 dnů.
!737!
Právě tak dlouhá je podle dosavadních poznatků doba, během které se nákaza může projevit. Mimořádné opatření vlády nařizuje karanténu všem, kteří se vrátí z výše vyjmenovaných 15 zemí. Pokud má člověk karanténu nařízenou, měl by zůstat doma, sledovat svůj zdravotní stav a změny hlásit. Podle doporučení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) by se lidé v karanténě měli izolovat i od rodiny.
!737!
Nákup se doporučuje objednat online, koupelnu užívat jako poslední a řádně po sobě uklidit. Separovat je třeba i odpadky včetně kapesníků. Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem, které se dá otevírat, a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti. Ideální je podle něj používat samostatnou koupelnu. Pokud to není možné, nezbytný je její pravidelný úklid.
!737!

reagovat

V diskuzi jsou 4 příspěvky a shlédlo ji 186 uživatelů .

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen(a).

gurubhagavan

gurubhagavan | 23. 03. 2020, 14:37:13 | více příspěvků | napsat uživateli

https://gvkb.blogspot.com/

skandian

skandian | 23. 03. 2020, 08:38:24 | více příspěvků | napsat uživateli

> milfka já ho mám v ignoraci

gurubhagavan

gurubhagavan | 22. 03. 2020, 13:47:57 | více příspěvků | napsat uživateli

https://youtu.be/bzTYtnhvHlg

milfka

milfka | 22. 03. 2020, 12:29:28 | více příspěvků | napsat uživateli

Je to fajn,pokud se tady neroztahuje jakýsi samozvaný prorok z domova důchodců,který tady slintá jakési senilní řeči,naučené zřejmě v Brně,Húskova 1.


Přihlášení
 
@libimseti.cz

registrovat se

Klíčová slova

mytínákazamúzacovidrukarizikocestačlověkkontaktdobateplápravidlododržováníkoronavirusmýdlopřeonemocněnívsaksliznicedenvoda

Podobná témata

Moje témata

Pro zobrazení tvých diskuzí se musíš přihlásit.

Oblíbená témata

Pro zobrazení tvých oblíbených témat se musíš přihlásit.

k obsahu ↑