Diskuze a otázky - 64 miliónů korun pro vědce

úvodní strana | aktualizovat | dolů

uživatel eliminován | 16. 05. 2008, 17:21:59 |

Mladí vědci z Čech soutěží o 64 miliónů korun
Zájem o absolventy přírodních věd se v posledních letech začíná u firem blížit na podobnou úroveň, jako je tomu u technických oborů.

Mladým vědcům z české republiky mohou jejich nápady vynést milióny korun. Musejí však obstát v celosvětové konkurenci. foto: www.hmi.de
Čeští „náctiletí“ vědci se snaží porotu zaujmout například sadou pro záchranu amputovaných končetin či digitálníma „očima“, které robotům umožní rozeznávat okolní terén. Vědeckého klání se účastní více než 1 500 středoškolských studentů z celého světa. Výherci si rozdělí ceny za více než čtyři milióny dolarů.

Elita mladých českých vědců, kteří se rekrutují z nadějných studentů středních škol, se snaží zaujmout mezinárodní porotu na veletrhu vědy a techniky INTEL ISEF – Intel International Science and Engineering Fair – který se letos koná v Atlantě. INTEL ISEF je považován za jakési olympijské hry mladé vědy.

Českou republiku reprezentuje pět projektů od sedmi finalistů z tuzemských středních škol. Letos se na největší vědecké soutěži pro středoškolské studenty na světě sešlo více než 1 500 žáků z 51 zemí. Mladí vědci a badatelé mají možnost ukázat, co v nich je. Vítězové získají studijní stipendia a ceny o celkové hodnotě 64 miliónů korun.

„Trojice nejlepších získá od společnosti Intel školné v hodnotě 810 tisíc korun. Šance českých studentů jsou přitom velké, loni porotu například oslovil inteligentní rybářský prut, který umí lovit ryby bez přítomnosti člověka,“ řekl Pavel Svoboda, tiskový mluvčí společnosti Intel.
Chytré řešení pro zdravotníky

Češi se snaží porotu zaujmout například speciální zdravotnickou sadou pro převoz amputovaných končetin. Pro úspěšnou regeneraci amputované končetiny – například při úrazu či nehodě - je kritická životaschopnost oddělené tkáně.

Té lze nejlépe dosáhnout podchlazením a aseptickým transportem na chirurgický sál. Projekt navrhl autorský tým František Kolek a Václav Kocián z gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi.

Zkonstruovali transportní sadu, která může být používána záchranáři, zdravotníky, hasiči, vojáky či obyčejnými lidmi na rizikových pracovištích, například továrnách. Jednoduchý a účelný princip dvou plastových sáčků s chemickým chladicím systémem, ochranou před znečištěním a dalšími potřebnými pomůckami představuje velmi chytré a navíc levné řešení.
Čeští „náctiletí“ vědci jsou plní nápadů

Softwarový systém digitálních očí, které mohou najít uplatnění v robotice, navrhl Ondřej Mikšík z Gymnázia Kroměříž.

Jeho program SmartVision představuje efektivní nástroj pro rozpoznávání digitálního obrazu (DIP). Možnosti využití systému jsou značné, například v robotice: od rozeznávání terénu a nebezpečných předmětů až po vyhledávání charakteristických rysů osob či předmětů, automobilových SPZ nebo rozpoznávání přepravovaného zboží.

O přízeň poroty dále také bojuje projekt ochrany autorských práv půjčovaných multimédií od Zdeňka Musila a Pavla Krejčího ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Navrhli softwarový systém zápůjček audioknih a filmů, který prostřednictvím šifrování zabraňuje neoprávněnému kopírování zapůjčeného díla.
Středoškoláci řeší alkoholismus, ekologii, ale i genetiku

Projekty všech finalistů soutěže INTEL ISEF se snaží řešit nejožehavější problémy lidstva. Letos se mnoho projektů zaměřilo na nadměrné čerpání přírodních zdrojů a energetickou efektivitu, jako například využívání alternativních pohonných zdrojů v podobě řas v odpadních vodách.

Studenti také pracovali na vylepšování robotů, identifikaci molekulárních drah, které jsou základem alkoholismu, využití senzorických integračních aktivit k léčbě smyslových a hlasových vad u autistických dětí nebo identifikaci genetických faktorů stojících v pozadí nemocí, jako je Lou Gehrigův syndrom.

Ze všech letošních prezentovaných projektů je téměř 20 procent patentováno nebo čeká na schválení patentovým úřadem. „Tento týden se v Atlantě sejde budoucnost a naděje nás všech,“ řekl Craig Barrett, předseda správní rady společnosti Intel.

„1 557 finalistů zde reprezentuje ty milióny soutěžících, kteří se snažili dostat až sem, ale neuspěly v regionálních soutěžích. Hodnota matematického a vědeckého vzdělání se odráží v pracích všech těchto mladých lidí, kteří hledají řešení naléhavých problémů celé společnosti.

reagovat

V diskuzi jsou 4 příspěvky a shlédlo ji 675 uživatelů .

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen(a).

uživatel eliminován | 16. 05. 2008, 18:01:48

řešení naléhavých problémů celé společnosti?CO JE TO ZA KEC?TYHLE PROBLEMY RESI VZDELANI LIDE NEBO JAK SE JIM RIKA A PODIVEJ SE JAK TO TADY VYPADA?JEDINEJ KDO UMI RESIT TYHLE PROBLEMY JE CLOVEK S PRIROZENOU INTELIGENCI A S ROZUMEM...TO NEMA SE VZDELANIM NEBO S TITULEM VEDEC NIC SPOLECNYHO....TO SOU VSECHNO KOKOTI KTERI SI MYSLI ZE UMI RESIT PROBLEM...UMI VYRESIT SLOVNI ULOHU ALE NEUMI RESIT COKOLIV CO SE NEJAK DOTYKA ZIVOTA OSTATNICH.......CIM VYSSI UMELY IQ-MERENI IQ V TESTECH- TIM VETSI JE TO KOKOT A POSTRADATELNEJ CLOVEK PRO SPOLECNOST........A PROC?PROTOZE SI MYSLI ZE JE NEPOSTRADATELNY A CHYTREJSI NEZ ZVIRE.PROTO JE PRAVE POSTRADATELNY A UPLNE NA HOVNO

llowelka02

llowelka02 | 16. 05. 2008, 17:35:42 | více příspěvků | napsat uživateli

A BUDU SI TO ČÍST NÉ??!! CO JSEM JAKOO !2!!2!

david73evropa

david73evropa | 16. 05. 2008, 17:32:14 | více příspěvků | napsat uživateli

ten napad je supr jednou jsem tak nasel lidsky torzo a i kdyz mam za sebou kurz prvni pomoci sakra nerozdejchal se asi jsem nemel sacek!2!
ale zato jsem u sebe nasel lopatu!12! POMOHLA!31!

prema_van_smuuf

prema_van_smuuf | 16. 05. 2008, 17:28:41 | více příspěvků | napsat uživateli

jak ty můžeš bejt takovej blbec, to nechápu.. :)


Přihlášení
 
@libimseti.cz

registrovat se

Klíčová slova

vědeckorunamiliónwwwklánnápadnáctiletýkonkurenceúroveňfirmaporotaokokončetinasadafotozáchranaabsolventoborhmičechsoutěžzájemrepublikavědaterén

Podobná témata

Moje témata

Pro zobrazení tvých diskuzí se musíš přihlásit.

Oblíbená témata

Pro zobrazení tvých oblíbených témat se musíš přihlásit.

k obsahu ↑